Tarihçe

1989’ yılında Telli Grup ’u oluşturan girişimlerin temelini sağlayacak faaliyetlerle ticaret hayatına ilk adımlar atılmıştır. Bu girişim aynı zamanda Türkiye’nin hızla büyüyen sektörlerinde lider olma yolunda attığı güçlü adımların da öncüsü olmuştur.

Sigorta, otomotiv, geri dönüşüm, inşaat ve teknoloji gibi sektörlere yönelik iş alanlarında hizmet veren; Aksam Otomotiv, HYS, Ekosistem Geri Dönüşüm, İstanbulyap, Autogong, Ekoparça, Emak Invest, Quick Energy şirketlerini ve bu şirketlere ait markaları tek bir çatı altında toplayan ticari oluşumun temelleri, 1989 yılında atılmıştır.

Türkiye pazarındaki yerli-yabancı sigorta şirketlerinin, otomotiv sektöründeki en büyük çözüm ortağı durumunda olan Aksam Otomotiv, 2001 yılında kurulmuş olup binlerce aracın alternatif onarım piyasasını yönlendirerek değerlendirilmesini sağlayıp uygulamakta olduğu operasyonel süreçler ile sigorta şirketlerinin hasar onarım maliyetlerinin düşmesine ve bu araçların yeniden hasarlı veya hasarsız satışı ile Türk ekonomisine katkıda bulunmakta ve ülkenin dış ticaret açığının azalmasına fayda sağlamaktadır.

Aksam Otomotiv faaliyetleriyle koordineli olarak 2007 yılında kurulan HYS Hasar Yönetim Sistemi ise eksper, servis ve sigorta şirketleri arasındaki tüm operasyonel süreçlerin yönetimini sağlamaktadır.

Teknolojinin en hızlı geliştiği kollardan biri olan otomotiv sektöründe hızlı değişime ayak uydurmak amacıyla sürekli yatırımların farkında olan Telli Grup; tüm dünyada hızla gelişen sirküler ekonomi ile beraber onarımı ekonomik olmayan araçlara yönelik çözümler üretmek ve ömrünü tamamlamış araçların ekonomiye geri kazanımını desteklemek amacıyla ‘’sürdürülebilir bir çevre için yeniden üretim’’ anlayışıyla, 2009 yılında Ekosistem Geri Dönüşüm’ü kurmuş ve geri dönüşüm sektöründe ilk faaliyetlerine başlamıştır.

Telli Grup 2011 yılında İstanbul Yap ile konut üretimi ve satışını gerçekleştirerek inşaat sektöründeki faaliyetlerine de başlangıcını yapmış ve bu alandaki çalışmalarına yıllar içerisinde devam etmiştir.

İkinci el ve onarıma alternatif araçlar için 25’den fazla sigorta şirketi ve ikinci el araçlar için filo şirketleri ile iş icra eden Autogong; 2013 yılında kurulmuş olup, hem üye sayısını hem de iş birliği içerisinde olduğu sigorta şirketi sayısını günden güne artırmıştır. 2013 yılından bu yana ikinci el ve onarıma alternatif araçlar için alıcı ve satıcıları bir araya getirerek dijital bir pazar yeri işlevi gören Autogong Marketplace bu alandaki faaliyetlerine devam etmektedir.

2015 yılında kurulan Ekoparça, modern lojistik anlayışı ve çağın gereği internet tabanlı web sitesi ve tüm partner/müşterilerinin kullanımına sunduğu yazılım alt yapısı, orijinal parça kodu tespiti, operasyon ve fiyat standartları ile ülkemizdeki yasal yönetmeliklere uygun ekonomik ve ihtiyaca uygun tam uyumlu çözümler sunmaktadır. 2022 yılında Telli Grup çatısı altında hizmet vermeye başlayan Emak Invest, markalı konut projeleriyle benzersiz yaşam alanları ve bu alanlar için değerler üretmekle birlikte ileri düzeyde yapı üretim teknikleri, nitelikli malzeme ve üstün vasıflı iş gücü kullanarak konforlu ve çağdaş mekânlar sunan, farklı estetikleri ön plana çıkaran, yapı projeleri gerçekleştirmektedir.

Telli Grup enerji sektöründeki yatırımlarının temelini oluşturan Quick Energy markası ile; elektrikli mobiliteyi herkes için ulaşılabilir bir kaynağa dönüştürmeyi ve elektrikli araç şarj etme maliyetlerini ekonomik, erişilebilir kılmayı amaç edinmiştir. 2023 yılında kurulan Quick Energy yeşil gelecek odağında yenilikçi ve çevre dostu elektrikli araç şarj çözümleri sunmaktadır.

35 yıllık profesyonel deneyimi, mevcut başarısı ve sahip olduğu potansiyeli; sigorta, otomotiv, geri dönüşüm, inşaat, enerji ve teknoloji sektörlerindeki girişimleri ile destekleyen Telli Grup; bu alanlardaki projelerini genişletmeye devam etmektedir. Telli Grup; başarılı girişimler ve ilklerle dolu geçmişini; katma değeri artırarak, yeni yatırımlar ile projelerini genişleterek taçlandırmakta ve tüm gelecek hedeflerini yenilikçi fikirleriyle şekillendirmektedir.